Ameliyat Bavulu

Şu hayatta benim sınavım kadın hastalıkları kanserleriyleymiş. Evet, maalesef yine 🙁

En son Koronada Ameliyat Olmak yazımda bahsettiğim gibi Eylül ayında bir myom ameliyatı oldum. Maalesef onun patolojisi kötü geldi. %1 ila %5 arası myomda kötü huylu tümöre rastlanıyor. Ben de o paydayı yakalamış bulunuyorum. Şu an ameliyat sonrası nekahat döneminde olduğum için hastalığımın detayları ile ilgili daha sonra yazacağım. Boş durmayı sevmediğim için bu tecrübemde aslında böyle bir yazı olsa fena olmaz diye düşündüm.

İnsan ameliyata giderken çantasına ne koyması gerektiğini az çok biliyor ama hangi bölgeden ne ameliyatı oluyorsunuz, tahminen hastanede kaç gün kalacaksınız, hastane imkanları nedir diye önden araştırmak gerek; çünkü çevrede imkan yoksa sonra sıkıntı olabiliyor.

Peki ne olmalı ameliyat bavulunda? Kadınlar için; eğer karın veya bacak bölgesinden ameliyat olacaksanız kalacağınız ortalama gün sayısının iki katı kadar gecelik veya önü açılan pijama takımı koymanızda fayda var. Erkekler de önü açılan pijama takımını tercih ederse rahat eder. Listeyi aşağıya bırakıyorum; bütün hepsini kalınacak gün sayısı x 2 şeklinde hesaplayın. Kanamalar, kusmalar, direnden sızmalar, dökülmeler ve terlemeler…bunların hepsi olabiliyor. İşte ameliyat bavulu içeriği:

– Gecelik / pijama

– Alt ve üst iç çamaşırı

– Çorap ( hareketsizlikten üşünüyor)

– Terlik

– Gözlük ve lens kullanan için gözlük kabı/ takabileceğinizi düşünüyorsanız yedek lens

– Kağıt havlu

– Islak mendil

– Kolonya veya dezenfektan

– Cerrahi maske (artık korona olduğu için)

– Havlu

– Tarak

– Diş fırçası/ macunu

– Krem

– Sırtınıza alacağınız bir şal, hırka, veya ve fermuarlı bir sweatshirt

– Koridorda yürürken giymek isterseniz sabahlık tarzı uzun bir şey

– Kendinize geldiğinizde okuyabilmeniz için kitap / dergi

– Şarj aleti

– Taburcu olurken giyebileceğiniz rahat bir eşofman

Bu benim 2. Büyük ameliyat tecrübem, arada da 3 tane ufak ameliyatım var. Allah kimseyi ezbere ameliyat bavulu hazırlayacak durumda bırakmasın, bir seferde kurtulsun çoğunluk. Yattığım yerden sizlere dev hizmet ☺️

Sağlıkla kalın anacım! Her şeyden önce sağlık! Hepimiz anladık artık bunu herhalde… Öpüyorum en sanalından 😘

Leave a Reply