Banyo Zamanı!

Bir golden retriever ile aynı evi paylaşıyorsanız ve bu bir erkek Golden retrieversa bilin ki kafası güzel, amma ve lakin ayakları leş kokuyo! Köpeklerin ter bezleri insanlar gibi vücudunun her yerinde değil, onun için “ay kokuyo ama” deyip her gün, gün aşırı, hatta haftada bir köpek yıkanmaz. Normal insan şampuan ve sabunu ile hiç hiç yıkanmaz. Peki neyle ve nasıl yıkamalı? Ne kadarda bir yıkanmalı ? Çok ihtiyacı yoksa 6 ayda bir de yıkatabilirsiniz, ama bence aynı evi paylaşırken ideali ayda bir, kışın süre 1-2 hafta uzatılabilir.

Eğer köpeğiniz duşta uslu duran bir karakterde ise rahatlıkla kendiniz yıkayabilirsiniz. Badem başlarda çekiniyordu ama şimdi “ duş yapacağız, banyoya git” deyince kendi duşa kabin içine giriyor. 🐶🤗 Duşakabin gibi dar ortamda banyo yapmak biraz zor tabi!

Öncelikle tıpkı bir bebeği yıkar gibi, suyun ısısını kontrol etmeden suyu direkt ona tutup hayvanı ürkütmeyin. Ilık suyla ensesinden kuyruğuna doğru ıslattıktan sonra köpek şampuanını bir hat halinde sürüp sırtından karnına doğru köpürtün. Köpek şampuanı olarak ben Dermaline 3 ü bir arada antialerjik şampuanı tercih ediyorum. Hem yumuşacık yapıyor, hem de gerçekten alerji yapmıyor. Goldenlarda ten hassas olduğundan bu konulara azami dikkat göstermek gerekiyor. Dermaline bulamazsanız Beaphar ın antialerjik şampuanı da gayet güzel.

Sırttan karna, sonra popo ve bacakları, en son ise göğsüyle kafasını yıkıyorum. Kafasını sona bırakmamdaki sebep, öncelikle kulağa su kaçması ihtimalini minimuma indirmek (bu durum köpeklerde iltihaplanmalara ve ciddi ağrılara sebep olabilir), ve kafasının ıslanmasından rahatsız olduğu için hayvanın huzurunu kaçırmamak.

İyice köpürttükten sonra iyice duruladınız, veee geldiniz en zor kısma. Kurulamak! Köpekler kendiliğinden kurur diyen arkadaşlar var, e pek tabi kurur, biz insanlar da kuruyoruz kendimiz! Ama unutmayın ki onlar da can, onlar da kış günü ıslak kalırsa üşütebilir, üstüne üstlük goldenları ıslak bırakırsanız hemen egzamaları azıyor, aman dikkat!

Nasıl kurulayacağız? Önce bırakın kendi bir silkelensin ve vücudundaki fazla suyu atsın. Sonra iyi emiciliği olan bir havlu ile iyice kurulayın, tüylerini taradıktan sonra ise saç kurutma makinesi ile iyice kurutun. Bugünkü gibi soğuk bir günse kıyafet giydirebilir, battaniye örtebilirsiniz. Sırf tüyleri var diye üşümez zannetmeyin, tüyler nemli iken bizden fazla üşür.

Ne diyelim o zaman? Sıhhatler ola!

One comment

Leave a Reply