Evde Kvass Yapımı

Malum, Corona salgını var. Vücut direncimizi de korumamız gerekiyor. Pancar kvassı açıkçası diyetisyenim Ayşegül Bahar’dan öğrendim; ama bizim büyüklerimiz de bunu yapar ve içermiş, adına da sadece pancar veya pancar suyu dermiş. Peki bu kvass da nerden çıktı? Kvass Slav dilinde maya demekmiş arkadaşlar, bu içecek de kendi kendine mayalanan, fermente olan bir içecek, olay bu.

Peki ne işe yarar bu pancar kvass? Oldukça güçlü bir probiyotik bir kere, sindirimi rahatlatıyor, bağırsaklarımızı temizliyor, karaciğere dost, detoks dostu, toksinlerin düşmanı, C vitaminin yüksek olduğu söyleniyor, yani pek faydalı. Tam da bugünlerde ihtiyacımız olan şey! Hem de evdesiniz, 4-5 güne de oluyor, neden denemeyesiniz?

Gelelim malzemelere:

3 litrelik cam kavanoz

3-4 adet orta boy pancar

1 tatlı kaşığı elma sirkesi

3-4 diş sarmısak

Yarım tatlı kaşığı kaya tuzu

Ev yapımı yoğurt veya kefir suyu

İçme suyu

Tarifimiz şöyle:

Pancarları soyup ikiye bölüp kavanozun dibine diziyoruz. Üzerine 3-4 diş soyulmuş sarmısak, tuz, yoğurt suyu ve sirkeyi ekledikten sonra kavanozu hemen hemen dolduracak kadar içme suyunu ekleyip bir tur karıştırıyoruz.

Sonrasında yapacağınız işlem bu kavanozu ışık görmeyen bir yere, üzerine sadece bir tülbent örterek bırakmak. Turşu kurarmış gibi tepesine bir bardak ile baskı da uygulayabilirsiniz, pancarlar yüzeye çıkarsa küflenebilir. Her gün, aynı saatte metal olmayan bir kaşık yardımıyla bu karışımı karıştırıp bezi geri örtüyorsunuz. 5. günün sonunda zaten turşu gibi kokmaya başlayacak, suyunu süzüp buzdolabında saklayabilirsiniz. Kalan pancarları ise ben rendeleyip salatalarıma ekliyorum. Böylelikle ziyan da olmamış oluyor.

Şifa olsun ♥

One comment

Leave a Reply