Evde Nasıl Vakit Geçirilir?

Malum korona karantinaları sokağa çıkma yasağı olmasa da başladı, şirketler sorumlu davranıp dönüşümlü çalışmaya, ya da evden çalışmaya geçti. Henüz sokağa çıkma yasağı ilan edilmedi ama çoğumuz artık evdeyiz. Ben kanser geçirdiğim için evde geçirilen zamanı altı ay kadar test etmiş bir insanım. Kanser hastası olarak, sağlıklı bir insana göre evde yapabilecekleriniz de daha sınırlı. Ona rağmen vakit geçiyor, nasıl mı? Buyrun beraber bakalım:

Ev hijyenini sağlayın

Birincisi, evde olduğunuzda evin temizliği ve düzeni ile kafayı yiyorsunuz orası kesin, sürekli bir şeyleri düzenlemeye kalkışıyorsunuz. Zaten salgın sebebiyle #evdekal hashtagleri başladığından beri insanlar ev temizliği konusunda kafayı yediler. Kafayı yemeden, günlük bir rutin oluşturursanız kendinize, evde yaşam oldukça keyifli ve dinlendirici olabilir.

Hobilerinize zaman ayırın

Aaa, ama benim hobim yok ! Demeyin, illa ki herkesin bir hobisi vardır. İnanın ki kansere yakalandığım zaman benim tek hobim yemek yapmaktı, onu da kemoterapideki koku duyarlılığımdan ötürü pek yapamıyordum, kendimi mandala yapmaya verdim. Saatlerce boş sayfaları renklendirip duruyordum. Kartpostal şeklinde olanları alıp boyayıp insanlara hediye ediyordum, insanlar da muhtemelen çöpe atıyordu 🙂 Ne yapacaksanız önce kendiniz için yapın. Evde 2. günümdeyim, şu anki hobim olan yazmaya yönelttim bu sefer de kendimi. Evde bildiğiniz gibi bir de köpeğim var, onunla oynuyorum, film veya dizi izliyorum. Vücut direncim düşmesin diye beslenmeme de özen gösteriyorum. Film veya dizi önerileriniz varsa yazının altına yorum olarak yazın lütfen. Netflix dizi önerilerimi yazdığım bir yazım vardı, film olarak da birkaç film önereyim Netflix’ten. Genelde Türk filmleri izledim, ama böyle romantik komedi, laylaylom, kafayı dağıtacak birkaç Netflix film ismi bırakıyorum şuraya:

Patronlara Tuzak, Erkek Aklı, Karabela, Olanlar Oldu, Aykut Enişte, Çılgın Aptal Aşk, PK, Belalı Tanık Murder Mystery, A Fall From Grace, Küçülen Hayatlar, Yine Çıplak

Spor Yapın

Evde de nasıl spor yapacağız demeyin, bağışıklık için vücudun harekete ve temiz havaya ihtiyacı da var. Evde hareket için sevdiğiniz müzik eşliğinde dans edebilir veya yoga yapabilirsiniz. Benim köpeğim olduğu için mecburen günde 2 kez onu gezdirip geliyorum ve eve girmeden tüm dezenfeksiyon işlemlerimizi yapıyorum. Ancak tabi ki sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi durumunda köpeğimi de çıkartmama izin verilmezse ( ki bu çok büyük bir sorun çünkü tuvalet ihtiyaçlarını evde karşılamıyor Badem) o zaman Youtube’dan yoga videolarını açıp yoga yapmayı planlıyorum.

Şu an sırtımda zona çıktığı ve direncim düşük olduğu için nekahat sürecindeyim.

Ailenizle oyunlar oynayın

Ben tek yaşadığım için sadece tek başına yapılabilecek aktiviteler yazmış gibi görünebilirim, ancak evde tek başınıza değilseniz, aileniz, çocuklarınız da evde ise onlarla isim, şehir, hayvan, varsa jenga, yoksa online oyunlar oynayarak da zaman geçirebilirsiniz. Teknoloji sağolsun, ben de hemen teyzemle bir Kelimelik başlatayım bari 🙂

Ve geri kalanlar…

Yapılacak, söyleyecek çok şey var. Uzun zamandır evle ilgili yapmak istediğiniz ama yapamadığınız şeyleri yapın; evinizi yeniden dekore edin, tamir işlerini yapın, dolabınızı düzenleyin. Koşturmaktan yoruldunuz, uyuyun, dinlenin, kahve keyfi yapın, arkadaşlar ve akrabalarınız ile online görüşün. Ha Shebo, bunların hiçbiri bana göre değil diyorsanız TV izleyin ama izlediğiniz şeyler sizi strese sokacak, vücut direncinizi düşürecek şeyler olmasın. Böyle zamanlarda TLC programları oldukça kafa dağıtıcı oluyor, benden söylemesi. Ha Shebo, haber de mi izlemeyelim? İzleyin tabi, ben beni üzdüğü için artık haber izlemeyi bıraktım. Siz izlemeseniz de bilmek istemeseniz de önemli durumlarda haberler her yerden yağıyor zaten. Çok da zorlamaya gerek yok.

Unutmayın, bu süreç bitecek. Her güzel şeyin sonu olduğu gibi, her kötü şeyin de sonu var. Dünya iyileşecek, evde kalın, sadece biraz sabır ve her zamankinden çok sevgiye ihtiyacımız var. Kendinizi sevin, kendinizi mutlu edin. Sağlıkla kalın ! ♥

Leave a Reply