Giresun’da yeme içme

Bayadır gezi yazısı yazmadım, şu Giresun Ordu hikayesinin devamını yazayım dedim, artık babamların oradaki dördüncü yılı dolduğundan ve pek yeni keşifte bulunmadıkları için baktım gezdim de ne gördümden çok, gezdim de ne yedim olmuş konu. İşte tam da bu yüzden Giresun’da yeme içme konulu yazıda bulunmaktasınız.

Gerçi bir önceki yazımda bu konudan biraz bahsetmiştim ama bu sefer içerik biraz değişik. Nasıl mı? Mesela Giresun’da deniz balığı ya da pideden bahsetmeyeceğim 😁 neden bahsedeceğim? Bulancaktaki Kokoreççi Nazım abi den. Tertemiz, mis, leziz 😋 Üstüne üstlük iyiliği trend oldu diye değil, kendi içi iyi olduğu için yapıyor ki, en önemli kısım bence bu. Nasıl mı? Bakınız foto:

Buna bir alkış, kokoreçini zaten yazının kapak fotosu yaptım, çıkın bakın, azıcık sitemde de gezinirsiniz hem 🙃 3 çeşit var, İzmir (iri kıyım), İstanbul (domatesli) ve Ankara (benim yediğim ince kıyım ve domatessiz). Bir de faydalarını yazmış duvara, ona bakarsan kokoreç her derde deva 😁:

Vallahi yazıyı gezdim de ne gördüm sekmesine koymak isterdim ama bu gidişimde Giresun’da pek gezmedim, artık gezecek yeni bir yer kalmadığından olay yeme içme turizmine döndü. E ben de diyette olduğundan olaya fazlaca müdahil olamadım. Ama yine de var bir şeyler 😊 diyetteyiz diye aç da durmuyoruz sonuçta değil mi? 😆

İlk günün ziyafeti kokoreççi idi, artık diyette olduğumdan öyle her öğün ziyafet yok. İkinci gün, ne yapalım diye düşünürken bütün şehirde elektrikler gitti, biz de evde rezil rüsva olmayalım diye çıktık İnişdibi’ndeki şu şahane alabalık lokantasına gittik:

Manzara böyle, dağın yamacında, şaldır şaldır akan yapay mini şelaleler, köprü kazlar…içerde çatır çatır kuzine yanıyor. Kuzine ne mi? Ben ona mutfak sobası derdim küçükken, üstüne çaydanlık, içine börek. Oh mistir kuzine dediğin. Kuzinede yiyemediğim için fotoğrafını çekmediğim, ağzımdan salya akmasına sebep olan bir ekmek pişiyor, tepsideki ekmek sıcakken tepeden çentik atılıp içine kocaman bir tereyağ konuluyor… 😋 🤤 bizimkiler 4 kişi bir buçuk tepsiyi yediğine göre oldukça lezzetli olsa gerek.

Yiyebildiklerim de var tabi. Alabalık kızartma meşhurdur ama ben ağır olmasın diye buğulama söyledim, iyi ki de öyle yapmışım. Böyle lezzetli alabalık ben hayatımda yemedim! Alın size fotosu:

Oooh akşam akşam iştah açtım, hadi koşun gidin, gezin, yiyin. Benim yerime ekmek de yiyin! Afiyet olsun !

Leave a Reply