Huzur nedir? Hep aradığım şey huzur diyorum da tanımını biliyor muyum?

Elbette herkes için huzurun tanımı farklı; peki benimki ne?

Seneler önce bir reklam vardı, ne reklamı olduğunu hatırlamıyorum ama; “evdeki huzur, mutluluk budur.” Diyordu reklamda. O kadar zihnime kazınmış ki, hala huzur deyince aklıma ilk gelen cümle o. Yani huzur aynı zamanda mutluluk benim için; mutluluğa bir araç.

Huzurlu bir ortam deyince aklınıza ne geliyor? Benim sessiz, sakin, sadece doğanın sesleri olan, kimsenin kimseye bağırmadığı, kavga, ego savaşları olmayan bir ortam geliyor. Ben eve girdiğim an Badem’le başbaşa iken huzurluyum. Bunca yıl yaşadıklarımdan sonra huzuru hayvanlarda buldum. Bence hayvanlardan öğrenecek çok şeyimiz var çünkü. Konuşmadan anlayan, gel sarıl demeden sarılan, gelip moral olsun diye öpen, sadece duygularıyla ve hareketleri ile konuşan canlılar onlar…

Dilin kemiği yok derler ya, kemiği olmadığı gibi zehiri de var dilin.

Bu mu peki Shebo istediğin hayat? Sıkıcı değil mi? Evet dümdüz sadece doğada olmak da sıkabilir belki.

Sanırım huzur belirsizliğin olmadığı bir ortam benim için. Güven ortamı. Huzur~mutluluk~güvende hissetmek dedim. Güveniyor muyum insanlara? Maalesef hayır. Her seferinde güvenmeye çalışıyorum, her güvendiğimde ise sonuç hüsran.

Huzur bazen bir ses, bazen bir nefes, bazen bir insan, bazen bir koku…Huzur bilindik güven dolu bir ortam. Huzur aradıkça kaçan nazlı bir sevgili.

Huzurlu günler 🙏💜

Leave a Reply