Kaş

Neredeyse 40’a merdiven dayadım, yıllardır merak ettiğim, gitmeyi hayal ettiğim Kaş’a ancak kavuştum. Geç oldu ama güç olmadı, hele kötü hiç olmadı. Harika bir yer Kaş!

Önce arkadaş Kaş’tan ev kiralayıp burada bir takı mağazasına ortak oldu. Bu yaz Kaş’a gitmek şart oldu artık dedik ve sonunda başardım. Aklan Akdağ’ın dediği gibi, “Ben Kaş’tayım, tam aşık olacak yaştayım”.

Son gecemde yazmaya başlıyorum bu satırları, ama en kısa zamanda tekrar gelmeyi planlıyorum. Evet, sorumuz neydi? Gezdin de ne gördün Şebo?

İlk gün öğlen geldik, açıkçası buraya gelmek kolay desem yalan olur. Kaş’a en yakın havalimanı Dalaman, oradan da özel transfer veya Shuttle ayarlayabiliyorsunuz. Biz yola harcayacağımız parayı bölge esnafına ayırmayı tercih ettiğimiz için Shuttle ile geldik. Yıl 2021, Shuttle 100 TL, bence bedava! Yol 2,5 saat sürüyor, otel Küçük Çakıl’da. Öğlen sıcağında bavulları biraz yokuş yukarı sürüklemek dışında bir problem yok. Bavulları bıraktığımız gibi üstümüzü giyinip Kaş Otel’in yolunu tutuyoruz. Hem beach için, hem de yemek için. Personel saygılı, yemekler güzel, deniz güzel, hava esiyor, daha ne olsun?!

İlk gün kulaklığı takıp silent disco modunda plajda dans ediyoruz, kendi kendimize çok eğleniyoruz. Akşam biraz geç vakitte otele dönüyoruz, yemek için ilk tercihimiz meyhane. Maşuk’ta yer buluyoruz. Maşuk hemen sahilde, maskot bir köpek garsonun peşinden merdivenleri inip inip çıkıyor. Sonradan onun köpeği olduğunu anlıyoruz. Kaş’ın en sevdiğim yanı sokaklarda köpeklerin serbestçe gezmesi, herkesin hayvan dostu olması, her dükkanın en az bir hayvana bakıyor olması. Cennet gibi bir yer yahu! Maşuk’ta mezeler güzel, fiyatlar makul. Gitmişken Maşuk spesiyal ara sıcağını denemeden dönmeyin derim.

İlk günün akşamı arkadaşın dükkana uğruyoruz. Arkadaşım Ayça, aslında Ankara’da şeker hamurundan pastalar yapıyor, ama burda da reçine ve pirinç ile tasarladığı el yapımı takılar ile harikalar yaratıyor! Kaş’tan hediyelik mi almak istiyorsunuz? Adres Silverius. Ortakları Arzu ve Çelebi de doğal taşlarla ve gümüşle çalışıyor, yani bu dükkanda yok yok! Üstelik Çelebi burun, kulak, göbek delimi de yapıyor. Bir çılgınlık yapıp piercinglenmek isterseniz adres belli.

Tatil arkadaşım varken deniz için tercihimiz hep Kaş Otel oluyor; akşamları ise değişik yerler deniyoruz. Bir gün meydandaki pizzacıya (oldukça güzel), bir gün de Tzatziki meyhaneye gidiyoruz. Tzatziki’de mezeler harika! Özellikle çekirdekli peynir kızartmaları insanın ağzında lezzet patlaması yaratıyor! Sırf onu yemek için son gecemde tek başıma yine oraya gittim diyeyim, siz anlayın.

Tzatziki Meyhane

Arkadaş gittikten sonra ilk gün şu aşırı popüler ve herkesin hikaye paylaştığı Derya Beach’e gidiyorum. Açıkçası Kaş Otel’den sonra çok sıkışık, yapış yapış esmeyen bir hava var, fiyatları da bölgedeki beachlere göre fazla. Zaten her beachte günlük kişi başı 100 TL harcama limiti var. Derya Beach’in tek güzel yanı denizi bence, Küçük Çakıl’da yer alan beach soğuk deniz severler için biçilmiş kaftan; çünkü alttan yeraltı suyu çıktığı için Kaş geneline göre su serin.

Derya Beach

Yalnız ilk günümün akşamında ev yemekleri yapan bir yere gidiyor ve sonrasında arkadaşımın dükkanında takılıyorum. Müzik yasağı sebebi ile nereye giderseniz gidin gece 12 de eğlence sona eriyor. Biz bir gece Loop’a gittik ve çok eğlendik. Loop daha çok elektronik müzik çalıyor. Bana önerilen diğer yerler ise Quantarock, Echo, Barcelona.

İkinci yalnız günümde ise tekne ile Limanağzı’na gittim ve çok beğendim. Buraya karadan ulaşım olmadığı için çok daha sakin, bakir kalmış. Müzik yayını yok, arkada orman, yine mekanların baktığı köpekler, herkes kendi halinde…Deniz ise süt liman. Eğer deniz kenarında kitap okuyayım, işte kulaklık takıp müziğimi dinleyeyim, kimse bana bulaşmasın diyorsanız orası burası. Akşam yine Tzatziki’ye gidiyorum; yazıyı yazmaya başladığım yere. Tek başına bir kadın rahat rahat rakımı içiyor, keyif alıyorum ve tekrar gelmenin hayalini kuruyorum ve bu son satırları Kaş’a gitmek üzere bulunduğum Sabiha Gökçen havalimanından yazıyorum. Bu sefer kardeşim ve eşi ile gideceğim için Antalya’ya gidiyorum, oradan araba ile 3 saat yolculuğumuz olacak.

Hadi bana iyi yolculuklar, size de iyi Kaş planları! Ekim’in ilk haftasına kadar rahat rahat gidebileceğiniz destinasyonlardan; hiçbir şey için geç değil! 💜

Leave a Reply