Köpekler için Sağlık Sigortası / Güncelleme

Gün geçiyor ki bir yenilik olmasın 🙂 Aşağıdaki yazıyı 2020 yılının başında yazmışım. O zaman o kadar araştırdım, evcil hayvanlar için bir sağlık sigortası yoktu. Hatta ve hatta Badem 2020 yazında, tam da tatile gitmeden önce mahalleden bir köpekle kavga edip kendini çok kötü ısırttırdı, yine sağlık sigortası yoktu. Bu sene artık evcil hayvanların çiplenmesi zorunlu hale gelince (köpekler için 2021 sonu, kediler için 2022 sonu) Badem’e çip taktırmaya bizim veterinere gittim. Orada Zurich Sigorta’nın Neşeli Patiler reklamını gördüm. Sonra instagramda da karşıma çıktı. Bunu nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama aradığım şeyi telefonun yanında konuşmak yeterli oluyor. Neyse, instagram linkinde bir form çıktı, doldurdum ve hemen ertesi gün aradılar! Olanaklar gayet iyi, ayda 120 TL’ye tam kapsamlı sigorta aldım Badem’e. Nerdeyse benim kadar ayakta tedavi limiti var, buna ek olarak karşı taraf tazminatı diye bir limit de var. Üstelik ilk kez sigorta yaptırana çip bedava (ühüüü evet ben taktırmıştım) !

Önceki yazımda belirttiğim gibi Aksigorta’nın böyle bir ürünü vardı, ama o sadece kaza olduğu zamanı karşılıyordu, Zurich Sigorta’nınki tam bir sağlık sigortası ve çoğu şeyi kapsıyor. Üstelik anlaşmalı olduğu veteriner listesi de oldukça geniş.

İncelemeniz için şuraya link bırakıyorum:

https://neselipatiler.com.tr/?gclid=CjwKCAjwk6-LBhBZEiwAOUUDpwuxtppcz9jLA5MSO-ycAn7-Wa8x1p7o_Kk13javBI-z3WB5HOjxqRoCU9IQAvD_BwE#nasil-bir-yol-izlemeliyim

Tam ben Badem’i sigortaladım, radyoda AkSigorta ve Anadolu Sigorta’nın da benzer ürünler çıkarttığını duydum.

https://www.aksigorta.com.tr/urunler/bireysel-urunler/diger-sigortalar/pati-sigortasi

https://www.anadolusigorta.com.tr/tr/patim-guvende-sigortasi

Yani artık var, evet çok şükür var! Hayvanların da birer can olduğu ve onların da yavrumuz olduğu kabul edildi ve onlar için de sağlık sigortası geliştirildi! Artık onlar da mal değil can olarak görülüyor ve düşünülüyor. Evcil hayvan sahipleri için bu güzel gelişmeyi paylaşmasam olmazdı. Kalın sağlıcakla, patili yavrularımız da kalsın 🙂 ♥

Köpekler için Sağlık Sigortası

Geçen pazar Badem ben evde yokken çok sıkılıyor diye ona petshoptan şu pres sığır derisi kemiklerden aldım, ben yokken çiğnesin, canı sıkılmasın diye…Daha önce bozuk kemikten zehirlenme mevzumuz olduğundan tarihini de kontrol edip aldım. Ne oldu peki? Gece bademin kusma sesine uyandım.

Köpeğim hasta olunca dehşet üzülüyorum çünkü ağzı var, dili yok bir can ve onu rahatlatmak için pek de bir şey yapamıyoruz. Evde bulantı kesici ve bağırsak düzenleyici ilaçlar vardı, yutturdum, işe gittim. O arada kuzene gidip Badem’e bakar mısın dedim. Neyse çok uzatmayayım işte sonuç:

Oğlumun içi çıktı, safra kustu, kan dışkıladı ve hiç hareketsiz böyle 2,5 saat serumun bitmesini bekledi; ama patisi elimin üstünde durmak kaydıyla!

Gelelim konu başlığına. Badem’in sağlık sigortası mı var? Yok ki! Yani piyasada tam olarak bu gibi durumlar için tasarlanmış bir sigorta ürünü yok. Ak Sigorta’nın bir ürünü var ama daha çok kaza durumlarını kapsıyor gibi, ilgilenen için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

https://www.aksigorta.com.tr/urunler/bireysel-urunler/diger-sigortalar/pati-sigortasi

Yani, hiç yoktan iyidir tabi ama bunun diş sorunu var, bağırsak sorunu var, köpekler de insanlar gibi kanser olabiliyor, ateşli hastalık geçirebiliyor. Peki neden onlar İçin de sağlık sigortası yok?

Sanırım bu durum hayvanların sağlıklarının devlet eliyle karşılanmamasından kaynaklanıyor olabilir. Belediyeler ve bazı hayvan rehabilitasyon merkezleri var ama onlar sokak hayvanlarına bile yetişemiyor. Dahası da var, 1,5 sene önce boşanırken öğrendim ki köpek bizim hukukumuzda mal olarak değerlendiriliyor. Yani evdeki malları bölüştük mü? Bölüştük. Badem de bunların içinde 😡 bu durumda bir değişiklik olduysa avukat arkadaşlar lütfen yazsın.

Bu vesile ile burdan sigortacı arkadaşlara seslenmek istiyorum, patili dostlarımıza sağlık sigortası istiyoruz. Maddi imkansızlık yüzünden sağlıklarından olmasınlar istiyoruz, burada kocaman bir market var, neden değerlendirilmiyor?

Gelecek günlerin bu konuda güzel gelişmeler ile dolu olduğunu umuyor, öpüyorum canlarım!

Leave a Reply