Köpeklerde kalp kapakçığı yetmezliği

İşin uzmanı değilim, sadece deneyimli bir köpek sahibiyim. Burada yazacaklarım sadece diğer köpek sahipleri için aydınlatıcı olsun diye yazıyorum.

Bademle bu yaz başında 4-5 günlüğüne Didim’e gittik. Hava orada çok sıcak tabi, İstanbul henüz o kadar ısınmamış. Arkadaşın evinde kalıyoruz, ev 3. Kat. Badem de ne zamandır kilo alıp duruyor en son 40 kg çıkmış tartıda, ben de diyet tahılsız mamaya başlamışım..

Neyse çok dağınık bu özet bilgileri verdikten sonra artık konuya giriş yapabilirim. Badem de hareket etmiş olsun diye gidiş dönüş toplam 1 saat Badem’i de bizimle yürüttüm. Sonra 3 kat merdiveni de koşarak çıktı, çıktı ama…Gece yarısına kadar astım hastası gibi zor nefes aldı. Ben astımı olduğunu ve kilo sebebi ile nefesinin daraldığını düşündüm. Diğer taraftan Badem’e sürekli diyet yaptırıyorum ve kilo alıyor! Protein ağırlıklı tahılsız mama yiyor, yoğurt yiyor, abur cubur yemiyor, çok da hareketsiz değil bu hayvan neden kilo veremiyor diye düşünüp duruyorum.

Tatil bitti, şehre döndük, Badem’in iç dış parazit hapları için veterinere gittik. Hatırlarsanız ben Badem’e sağlık sigortası yaptırmıştım https://sebonunsesi.com/kopekler-icin-saglik-sigortasi, ama hiç kullanmamıştık. Veterinere Badem’in sorunundan bahsedince bir de kalp muayenesi isteyelim dedi. Sonuç olarak Badem’imde kalp kapakçığı yetmezliği çıktı. Doktoru Enapril başladı. Doktor ayrıca tahılsız mamaların kalp kaslarını da zayıflatığını belirtti. Kesinlikle tahılsız mama vermeyin dedi. Biz öğrendik, siz de öğrenin.

Uzun ve sağlıklı ömürleri olsun çocuklarımızın 💕

2 Comments

  1. Badem’e geçmiş olsun, aynı sorun Tarçın’da da var, ama kendisi 10 yaşında ve kilolu, tansiyon problemi de çıktı ilave, enapril dışında Vetmedin de verdi bize. İlaç çok pabalı, bir kutusu 900₺, yaş 10 olduğu için de sigorta yapmıyorlar, bütğn o bahsettiğin tetkikler normal insandan daha masraflı. Diyeceğim o ki, çok iyi bakın miniklerinize … bilgilendirme için teşekkürler…

Leave a Reply