Köpeklerde Sağlık

Çoğu insan evine yavru bir köpek alınca sıfır araba aldım bunda bir sağlık sorunu olacaksa da sonra olur diye düşünebiliyor. Nispeten doğru tabi, insanlar da çocukluk ve gençliklerinde daha az hasta olurken vücut denen makine eskidikçe daha çok hasta oluyorlar. Yine de bir köpek sahiplendiğiniz zaman, tıpkı bir bebek gibi aşılarını, aşı karnesini takip etmeniz gerekiyor.

Ben nerden bileyim köpeğe ne aşı lazım ? Dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef köpeklerde aşı takvimi takibini e-devlet üzerinden yapamıyorsunuz, bunun da ilerde olmasını temenni ediyorum. Köpeklerin aşı takibini artık çocuğunuzun doktoru olacak veterinerler yapıyor. Özel hayvan hastaneleri sayı olarak artsa da Büyükşehirler bu konuda avantajlı sadece.

Bir sene içinde köpeğinizin her ay dış parazit damlası olması, üç ayda bir iç parazit hapı yutması gerekiyor. Dış parazit damlasını hap şekline getirdiler, her ay damla yapmak yerine üç ayda bir onu da yutturabilirsiniz. Bunlar dışında kuduz, lyme, bronşit aşıları ve karma aşıları da var. Her bir aşı en az 75 tl civarında ve evet bir hayvan bakmak oldukça masraflı.

Sadece aşı ile bitmiyor tabi, köpeğinizin, tıpkı bir insan gibi alerjik olduğu gıdalar olabilir, kazara bunlardan yediğinde kusma, ishal veya ciltte yara problemleri ile karşılaşılabilir.

Bunlar sık görülen sorunlar, bunlar dışında köpeklerde de kanser, diş taşı, tuvalete çıkamama, böbrek taşı gibi problemler olabiliyor. Enfeksiyon kapabiliyor. Bir insanda ne varsa bir köpekte de var kısacası, çünkü onlar da canlı!

Peki köpeğinizin hasta olduğunu nasıl anlarsınız ? İshal olduğunda deli gibi dışarı çıkmak İçin koşturuyor benimkisi, uykudaysam uyandırıp haber veriyor, uyku sersemi anlamazsam işte o zaman durum feci! Ama hiçbir şey yapmazsa da iştah azlığından, normalden az hareket etmesinden, yorgun yorgun uyumasından, burun kuruluğundan durumunu değerlendirebilirsiniz.

Peki ne yapmalı? Elbette mümkünse hemen bir veteriner hekime götürmeli. Eğer değilse kafanıza göre insan ilacı vermemeli, ishal durumlarında ben et suyuna lapa yapıyorum. Hasta olmaması İçin köpeğimi ıslak bırakmamaya, üşütmemeye özen gösteriyorum. Golden retrieverlar sağlık konusunda hassas köpekler, özellikle cilt problemleri oluyor, alerjik olduğu gıdaları vermiyorum, eğer yerse egzamaları azıyor!

İşte böyle…Kendi sağlık kontrollerimin olduğu ve maratonda sokak hayvanları İçin bağış topladığım bir hafta, yazı konusunun köpek sağlığı olması kaçınılmazdı.

Öperim anacım!

Leave a Reply