Koronada Ameliyat Olmak

Evet artık evde daha çok vakit geçirdiğimiz için daha az yazar oldum, farkındayım. Bu haftanın konusu ameliyat, hem de şu ortamda. İnsanların korona kaparım korkusuyla hastaneye gitmek bile istemediği ortamda ameliyat olmak konumuz.

İlk başlarda bu salgın hakkında fikir sahibi değilken “kolun bile kırılsa hastaneye gitme” mantığı vardı. Gerçi ben o mantık varken bile onkoloğumun kontrole gel ısrarı üzerine salgının en tepe noktasında MR’a da girdim, kontrol muayenesine de gittim, ultrason ve mamagrofi de çektirdim.

Peki ya ameliyat da neyin nesi? Ameliyattan önce bir de korona dolayısı ile gecikmiş bir dişçi maceram var. Sağlığınız söz konusu ise bazı süreçler ertelenemiyor maalesef. Ekstra önlemlerle hayatımıza devam ediyoruz, etmek zorundayız.

Blogumu okuyan herkesin ve beni tanıyanların bildiği gibi geçmişte bir yumurtalık kanseri maceram var. Bu rahim organı ve içindekiler şu hayatta benim sınavım oldu zaten ve bu sınav adeta iki üç yılda bir tekrarlanıyor. Bu seferki Allah’tan önemli değil, önemli değil demeyelim de kötü huylu değil. Her kadında olabilen ve bizim ailede genetik olarak bolca olan myom belası. Myom nedir? Myom dediğin rahmin düz kas yapısından oluşan iyi huylu tümörsü bir şey; ama iyi huylu olduğu için aslında zararsız, ta ki kanama yapıncaya kadar. Bu dediğimiz kanama öyle normal adet döngüsü kanaması değil anlayacağınız üzere. Adet miktarını oldukça arttıran, süreyi oldukça uzatan (benimki 21 güne kadar uzadı), kan değerlerinizin düşmesine ve halsizliğe sebep olan kanamalardan bahsediyoruz. Temmuz başından beri bu durumdayım ve ilaçla vs de düzelmiyordu, zaten onkolog da hormon ilacı içmemi istemiyor, o da ayrı mevzu.

Nisan ayında kontrole gittiğimde eninde sonunda bu operasyonu olmam gerektiğini biliyordum, ama erteleyebildiğim kadar erteledim. Çünkü korona belası, elde olmayan başka şeyler vs vs…konunun o kısmını anlatmayacağım; söyleyeceğim şu ki mümkünse ertelemeyin.

Temmuz sonunda doktorumla konuştuk ve Eylül ayında operasyon yapılmasına karar verdik. Ağustos sonunda kontrole gittiğimde doktor kanamaya sebep olan myomları histereskopi ile alabileceğini, beni mümkün olduğu kadar kesmeden, delmeden, dikiş atmadan bunu yapmak istediğini, şu ortamda (malum korona) herhangi komplike bir iş yapmak istemediğini söyledi. Rahim içinde 4-5 myom var, 2 tanesi kanama sebebi, o iki taneyi aldı; kalanlar duruyor. İlerde yine başıma bela olabilir mi? Olabilir. O zaman daha radikal kararlar alırsın dedi (rahmi almaktan bahsediyor); ancak bir kadın için bu kararı almak da oldukça zor tahmin edersiniz…

Neyse; konuya dönecek olursak, yapılan işlem histereskopi, tam bir ameliyat gibi olmadı, hastanede yatmama gerek kalmadı; ama hazırlık süreci aynı. Persembe günü ameliyat olacaktım; bana Çarşamba günü hastanede ol anestezi ile görüşeceksin dediler. Normalde (bu şu hayatımdaki 4. ameliyatım) anestezide formları doldurur, sonra kan tahlilleri için kan verirsiniz ve olay biter. Bu sefer, hem yaş ilerlediği için, hem de salgından ötürü ekstra uzun sürdü. Çarşamba sabah 09:00 da hastanede idim; formları doldurdum; kan verdim. Sonra beni anestezi doktoru ile görüştürdüler. Doktor hani bunun PCR testi dedi ve korona etkisini orada gösterdi. Önce EKG ve akciğer filmim çekildi, sonrasında ise ödümüzün patladığı pandemi hastanesine, hatta da ilgili bölüme test yaptırmaya gittim. Bu arada pcr test sonucum ameliyata yetişmeyeceğinden o da bir gün ertelenmiş oldu. Yani safi sinir stres. Bu arada çarşamba günü ofiste olacaktım ama izole olmanızı istiyoruz, eve gidin dediler diye bir de eve dönüp çalışmak zorunda kaldım. Persembe de home office çalıştıktan sonra cuma ameliyata girdim. Çok şükür başarılı geçti; benim ameliyattan tek korkum narkozdu; neyse ki uyanmakta çok sorun yaşamadım; ama bir narkoz kafası var ki ertesi gün bile etkisi sürüyor.

Uzun sözün kısası, keşke bu kadar beklemeden, halsizleşmeden, saçlarım dökülmeden ve bütün yaz programlarımı etkilemeden olup kurtulsaymışım da demedim değil. Neyse şu an iyiyim, 2-3 gündür ağrım da yok; zaten yarın evden işbaşı… Korkulacak bir şey yok; mesafe- maske ikilisi ile kendinizi koruyup ameliyatınızı olabilirsiniz.

Sorularınız için bana iletişim bölümünden ya da yorumlardan yazabilirsiniz.

Sağlıkla kalın 💓

4 Comments

  1. Merhaba Şebnem;
    Yazının tamamını okudum, çok güzel detaylı bir şekilde anlatmışsın. Her ne kadar en yakınım ya da sevdiklerimde görmesem de hastanede çalıştığımdan sürekli aşina olduğum konular. Kuru kuru geçmiş olsun şifalar dilerim demek her ne kadar basitçe gözükse de elimizden birşey gelmiyor. Yine de yazdıklarından seni metanetli ve başarmış gördüm. Kendi adıma sağlığın herşeyden üstün olduğunun dersini yine çıkardım ama malesef insan hiç kendi başına gelmeyecekmiş gibi düşünüyor. Umarım bunlar tatsız da olsa bir anı olarak kalır ve sağlıklı güzel günler geçirir, bloğunda başka konuda yazılarını okuruz. Kendine iyi bak, tekrar geçmiş olsun.

    • Çok teşekkür ederim Muhsin, geçmişte atlattıklarımın yanında bu hiçbir şey gibi tabi ki, ama insan sağlığı ile sınandıkça anlıyor maalesef sağlığın değerini.
      Sevgiler…

  2. […] Koronada Ameliyat Olmak adlı yazımda iyiyim, bir şeyim yok, sadece bir myom ameliyatı demiştim; ancak olma ihtimali çok düşük olan bir şey oldu. Myom patolojisinde kanser hücrelerine rastlandı! Doktoruma bu çok enteresan bir durum değil mi dediğimde, “Hayır değil, %1 ila %5 arası bu duruma rastlıyoruz” dedi, yani evet bu yüzdelere göre bence enteresan; ama iyi ki de bu yüzdeleri yakaladım ve erken evrede kanseri yakaladık (kendimi şanslı hissediyorum). […]

Leave a Reply