Neden Erteleriz?

Zaman yetmediği için mi? Maddi imkansızlık yüzünden mi? Motivasyon olmadığı için mi? Yoksa hepsi mi? Bakalım bakalım 👀

Bir arkadaşım dedi ki kendimizi yeterince düşünmediğinizden erteliyoruz. Önce başkalarını mutlu etmeye çalışıyoruz. Olur mu? Olabilir. Çevresel birçok faktör var elbette… ama asıl faktör ne? Kendimiziz.

İnsan karar verince her şeyi yapar arkadaşlar! Maddi imkansızlıkmış, zaman yetersizliğiymiş her şey aşılır, önemli olan istemek. O zaman neden erteliyoruz? Bence yeterince istemiyoruz?

Örnekle devam edecek olursak; şu an ben yelken kullanmayı, tekne kullanmayı çok istiyorum. Peki bu konuda ne yapıyorum? Hiçbir şey. Sadece bir iki arkadaşım ile ben bunu istiyorum diye konuştuk. Demek ki daha zamanı gelmemiş?

Zaman dediğimiz kavram çok ucu açık bir kavram. Kimine göre çok zaman var, kimine göre ise hayat çok kısa. Ben ikinci gruptayım. Bence hayat kısa. Peki yine erteliyor muyum ? Evet! Neden? Dedim Ya kararsızlıktan. Emin olamıyoruz bence. O İngilizce’de denilen “strong desire” yok. Öncelik o değil. Öncelik hayatı konforlu bir şekilde idame ettirmek. Sonra geliyor hobiler vs. Maddi imkanlar da bir sebep, zamansızlık da bir sebep ama asıl sebep karar verememe? İşte o asıl sebep.

İnsan bir kere karar verdi mi eninde sonunda istediğini yapar bence. Babamın benim için söylediği bir cümle var; “benim kızım kafaya koyduysa yapar”. Yapar mıyım? Evet. Ne zaman? Karar verdiğim an.

Ne çok karar dedim değil mi? Karar verebilmek için ne yapmak gerek peki? Erteleyince belki de hiç yapamayacağımızı, hiç yapamazsak da mutsuz olacağımızı kendimize hatırlatmak gerek! Biraz bencil olmak gerek. O zaman ? Ne duruyorsun? Erteleme 💜

Leave a Reply