Tüy Dökme Mevsimi

Malum salgın, malum karantina, malum evdeyiz. Evdeyken en çok yaptığımız aktivite bu aralar temizlik. Kedisi/ köpeği olanlar için ise ekstra temizlik. Neden mi? Tam da mevsim değişimi, tüy dökme mevsimi de ondan.

Bana bu aralar bu konu hakkında çok soru geldiği için yazmak istedim. Tüy problemi için ne yapabiliriz diyorsunuz. Aslına bakarsanız pek bir seçenek yok, hayvanların kürkü yaza hazırlanıyor. O tüyler illa ki dökülecek! Ha ben bu süreci en az acıyla nasıl atlatırım diyorsanız işte ona birkaç önerim var; ama baştan söylemeliyim ki bunlardan hiçbiri tüylerini kestirmek yönünde olmayacak. Tüy kestirmek hayvanda kaşıntılara, depresyona, güneşten daha çok zarar görmesine vs vs sebep oluyor.

Birincisi, kedinizi köpeğinizi normalden fazla tarayın, böylelikle etrafa saçacağı tüylerin miktarını azaltmış olursunuz. Kapak fotoğrafını geçtiğimiz cumartesi çektim. Korona dolayısı ile ben de evden çalışıyorum, bu aralar genelde 19:00 gibi bilgisayarı kapatıyorum. Badem bütün gün uyuyor, tam mesaim biterken uyanıyor. Uyanır uyanmaz onun tüylerini fotoğraftaki eldiven ile tarayıp onunla oyun oynuyorum. O kadar şartlı refleks geliştirmiş ki cumartesi akşamı tam da aynı saatte aldı eldiveni önüme getirdi 🙂 Hadi tara! Bildiğin hoşuna gidiyor artık. Ben normalde kışın her gün, her gün olmasa bile gün aşırı tüylerini tarıyorum Badem’in. Malum, Golden Retriever cinsi uzun tüylü hayvanlar, bakımına dikkat etmek gerekiyor. Şu an tüy dökme mevsiminde ise evde olmamın da avantajını kullanarak günde 2-3 kez tarıyorum, bademe masaj, bana da sevgi saati ♥

İkinci önerim, eğer uzun süredir yıkamadıysanız banyo yaptırmak yönünde. Banyo yaptırdıktan sonra, tıpkı biz insanlar gibi, dökülecek tüyleri bol miktarda dökülüyor. Daha sert tüylü bir köpeğiniz varsa parmaklarınızı cımbız gibi kullanıp tüyleri çektiğinizde dökülecek olanlar bölük bölük elinize gelecektir.

Diğer bir önerim hayvanın mamasını bu sürede değiştirmemek, aşina olmadığı şeyler yedirmemek. Golden retrieverlarda yaz döneminde çok protein ağırlıklı mama yedirmek de tüy dökülmesine ve egzamalara sebep olabiliyor.

Son olarak, bunun için bir besin takviyesi vs yok mu derseniz, var somon yağlı, D vitaminli besin takviyeleri var, ama ne kadar işe yarıyor derseniz, bence çok yaramıyor.

Yani kısacası bizim elimize kolumuza kuvvet, bir müddet süpürge ile en yakın arkadaşız!

Sağlıkla kalın.

Not: Şu korona bitse de parklarda bahçelerde serbestçe gezsek keşke.

Sevgiler ♥

Leave a Reply